Dermis VC Lotion er din nøgle til problemfri, strålende hud. Denne tilsætningsfri lotion er skabt med avanceret hudvidenskab og forener det gyldne forhold mellem APPS (C-vitamin-derivat) og TPNa (E-vitamin-derivat) for maksimal effekt.
Pris:
125,00 kr.
140 på lager
Få en gratis hudanalyse, enten online eller i en af vores klinikker i hele Danmark, så din hud får de bedste produkter.
Det første skridt til en problemfri hud fondament
En “tilsætningsfri” lotion, der fokuserer på den gyldne balance mellem APPS og TPNa.
C-vitamin er en uundværlig ingrediens til smuk hud, der kan producere kollagen i dermislaget.
Det er dog en meget ustabil ingrediens og har en tendens til at nedbrydes eller oxidere, før den kommer ind i huden.
Derudover trænger almindelige C-vitamin og C-vitaminderivater ikke ind i dermislaget uden iontoforese.
Det er en ingrediens, der har en vidunderlig effekt, men som er svær at udøve sin effekt.
C-vitaminderivat APPS er en meget fremragende og epokegørende ingrediens, der trænger ind i dermis laget blot ved at påføre det.
APPS har den egenskab, at det er opløseligt i både vand og olie, så bare ved at påføre det, trænger det glat ind i dermislaget, hvor
det omdannes fra C-vitaminderivater til C-vitamin, og vores hud producerer sit eget kollagen.
APPS, som har så vidunderlig gennemtrængningskraft og effekt, vil ikke være effektive uden E-vitaminderivatet TPNa.
Forholdet mellem E-vitamin, der kræves for at APPS fungerer godt, er 1:2, hvilket er det gyldne snit.
“Vi formulerede den maksimale mængde APPS og TPNa, der kan opløses i vand, samtidig med at det gyldne snit blev opretholdt.
Lignende produkter
Face and body tinted self-tanning lotion – intense 100 ml